Instalacje niskoprądowe, czyli jakie?
Instalacje niskoprądowe znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach i dziedzinach naszego życia — począwszy od przemysłu, magazynów handlowych, obiektów użyteczności publicznej, poprzez biura, a także domy prywatne. Z tego tekstu dowiesz się, jaka jest specyfika instalacji niskoprądowych oraz do jakich celów są wykorzystywane.
Specyfika instalacji niskoprądowych
Instalacje prądowe to bardzo wiele różnorodnych systemów i sieci, które pracują na niskim napięciu, którego wartość znamionowa jest na poziomie 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego. Ich celem jest oczywiście dostarczanie energii elektrycznej do różnorodnych odbiorników poprzez sieć rozdzielczą. Tak w wielkim skrócie można scharakteryzować ten rodzaj instalacji. W praktyce jednak jest bardzo wiele różnych rodzajów instalacji niskoprądowych. W ich skład wchodzą zarówno kable oraz przewody, jak i łączenia, akumulatory, zabezpieczenia, zasilacze itd.
Bardzo wiele układów wykorzystuje prąd o niskim napięciu, zapewniając przy tym odpowiedni poziom bezpieczeństwa, łączności i elastyczności. Instalacje te pozwalają na zastosowanie osobnego źródła zasilania dla różnego rodzaju urządzeń wykorzystywanych w obiektach użytku publicznego, zakładach przemysłowych czy domach prywatnych. Umożliwiają też tworzenie przewodowych i bezprzewodowych sieci komputerowych, gdy nie można wykonać standardowej sieci lokalnej LAN.
Przykłady zastosowania instalacji niskoprądowych
Jak już zostało wspomniane, instalacje niskoprądowe znajdują szerokie spektrum zastosowań. Odgrywają istotną rolę przede wszystkim w systemach bezpieczeństwa: telewizji przemysłowej, systemach alarmowych i systemach wykrywania włamania, domofonach i wideofonach, systemach nagłośnienia, systemach sygnalizacji pożarów itp. Wykorzystywane są w automatyce domowej, a także sieciach komputerowych i telefonicznych.