Jak zabezpieczyć posesję przed pożarem?

Ochrona przeciwpożarowa budynku może być różnie postrzegana. Z jednej strony chodzi o to, by podczas budowy domu stosować materiały budowlane najwyższej jakości, z drugiej strony zabezpieczyć właściwie budynek na wypadek pożaru, aby wyrządzone przez żywioł szkody były jak najmniejsze. W tym aspekcie z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia i o tej technologii chcemy dzisiaj napisać parę słów.

Co pomaga w walce z ogniem?

Jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową budynku, to z całą pewnością, dobrze jest zadbać o poprawny montaż i użytkowanie zainstalowanych w domu instalacji takich jak instalacja grzewcza, elektryczna, czy gazowa. Sprawne ich funkcjonowanie to nie tylko poprawa kosztów eksploatacyjnych, mniejsze wydatki na ogrzewanie, czy prąd, ale przede wszystkim pewność, że są one szczelne, zbudowane zgodnie ze sztuką budowlaną, co pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia zwarcia, nieszczelności do minimum. Jednak nawet w najsprawniejszej instalacji mogą pojawić się problemy w ich funkcjonowaniu. Dobrym pomysłem jest inwestycja w nowoczesne systemy biernej ochrony przeciwpożarowej oraz czujki dymu. Czujki dymu pozwalają wykryć pożar na wczesnym etapie, a właściwie zadymienie w pomieszczeniu alarmując o tym mieszkańców, niekiedy uruchamiając zraszacze, pozwalające stłamsić pożar w zarodku. Do wspomnianego systemu biernej ochrony przeciwpożarowej zalicza się m.in. bloczki i przegrody ogniochronne, piany ognioochronne, rękawy i poduszki zaprawy ognioochronne czy też masy uszczelniające, natryskowe i dylatacyjne oraz zabezpieczenia przewodów.

Nowoczesne czujki dymu współpracują z systemami smart. Umożliwiają nie tylko wykrycie dymu, ale także wykonują szereg działań automatycznie – bez ingerencji człowieka. Mogą to być takie czynności jak: uruchomienie zraszaczy, wysłanie informacji sms ze zdjęciem o zagrożeniu pożarem na zadane z listy nr telefonów, uruchomienie okien oddymiających, automatyczne podniesienie rolet, jeśli były one zamknięte. Do innych działań, uruchamianych dzięki dobrze skonstruowanemu systemowi alarmowemu zaliczyć można „odcięcie dopływu tlenu”, czyli zamknięcie okien, wyłączenie wentylacji przy jednoczesnym otworzeniu klap dymowych, czy okien oddymiających.

Gdzie i ile czujek dymu rozmieścić?

Kompleksowy system inteligentnego domu obecnie nie jest kosmicznie drogi, a potrafi nie tylko uratować życie i dobytek w razie pożaru, ale także uchronić właściciela przed zaczadzeniem. Jeśli dom jest jednopoziomowy, należy główną czujkę dymu (pożarową) umieścić w korytarzu lub holu pomiędzy sypialnią a pokojem wypoczynkowym. Następnie należy upewnić się, że jest ona słyszalna w każdej części domu, nawet przy zamkniętych drzwiach. w przypadku dużych budynków czujki powinny być ulokowane pomiędzy sypialniami a pokojem wypoczynkowym. W przypadku domów wielokondygnacyjnych czujkę umieszcza się na pewno na parterze w holu głównym w pobliżu klatki schodowej oraz powtórzyć ją na kolejnych piętrach, tak aby wykrycie zagrożenia pożarem odbyło się możliwie w jak najkrótszym czasie.

Czujki dymu umożliwiają szybką ewakuację, praktycznie zaraz po wystąpieniu zagrożenia, dzięki uruchamianego sygnału optycznego lub akustycznego. Emitowany dźwięk jest na tyle głośny i przenikliwy, że potrafi wyrwać nawet z najgłębszego snu. Warto wybierając czujki dymy wybrać te z dodatkową funkcją ostrzegania, zintegrowaną z modułem GSM oraz uruchamiającą zaprogramowane w pozostałych czynności wyżej opisanych zaprogramowanych na wypadek pożaru.

Szukasz niezawodnych rozwiązań zabezpieczeń? Nie szukaj dalej!

Skontaktuj się z nami już dziś, a zespół ekspertów ABM alarm zadba o bezpieczeństwo Twojego majątku.

Scroll to Top