Systemy kontroli dostępu – idealna alternatywa dla kluczy
Systemy kontroli dostępu znajdują obecnie coraz częstsze zastosowanie. Wdrażane są przede wszystkim w firmach i instytucjach, z których każdego dnia korzysta bardzo wiele użytkowników. Występują w pomieszczeniach biurowych, magazynach, serwerowniach, ale również na parkingach. Ich celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania obiektu. Czy jednak rzeczywiście mogą stanowić alternatywę dla kluczy?
System kontroli dostępu przewyższa możliwości “zwykłego” klucza
Systemy kontroli dostępu są coraz częściej wdrażane w różnych obiektach nie tylko ze względu na fakt, że jest to innowacyjne rozwiązanie znacząco rozszerzające zakres kontroli na terenie budynku, wyznaczonych stref czy w konkretnych pomieszczeniach, ale przede wszystkim ze względu na znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Oczywiście standardowe klucze nadal są powszechnie wykorzystywane, chociaż w wielu przypadkach okazują się dość problematyczne w codziennym zastosowaniu.
Przede wszystkim nie zapewniają tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa jak systemy kontroli dostępu. Poza tym w przypadku korzystania z jednego wejścia przez wiele osób pojawia się problem z kontrolowaniem dostępu do kluczy. Gdy dojdzie do zgubienia klucza, najczęściej istnieje konieczność wymiany wkładki lub całego zamka w drzwiach wraz ze wszystkimi egzemplarzami używanych do tej pory kluczy. Podobnie należy się zachować w przypadku zwolnienia pracownika, nawet jeśli zwróci on swój egzemplarz klucza. Tego rodzaju komplikacji związanych z użytkowaniem standardowych kluczy jest zdecydowanie więcej.
Jeśli obiekt jest niewielki, korzysta z niego stosunkowo mało ludzi, a liczba wejść ogranicza się do kilku, standardowe drzwi z zamkami i kluczami są wystarczające. W przypadku dużych obiektów o sporym natężeniu ruchu zdecydowanie konieczne jest wdrożenie znacznie wydajniejszego i pewniejszego systemu.
Działanie i zastosowanie systemów kontroli dostępu
Systemy kontroli dostępu mają na celu zablokowanie lub ograniczenie (całkowite albo czasowe) wejścia do obiektu lub poszczególnych jego części nieuprawnionym użytkownikom, a zapewnienie dostępu do stref chronionych dla użytkowników uprawnionych. W ten sposób można z łatwością podzielić obiekt na różne strefy, do których dostęp mają wyłącznie wyznaczone osoby. Wprowadzone ograniczenia mogą dotyczyć drzwi, bram, przejazdów, a niekiedy nawet wind (zablokowanie możliwości wjazdu na wybrane piętra).
Identyfikacja osób odbywać się może na wiele różnych sposobów, np. odcisk linii papilarnych, rozpoznanie głosu, klucze klasyczne, klucze elektroniczne, karty dostępowe (RFID), kody dostępu wpisywane z klawiatury, identyfikacja przez obsługę (domofony i wideodomofony) itp. System ten nie tylko podnosi poziom bezpieczeństwa, ale również zwiększa możliwości zarządzania i kontroli obiektu.
Systemy rejestracji czasu pracy
Opisane powyżej funkcje nie wyczerpują jeszcze wszystkich możliwości, jakie zapewniają nam systemy kontroli dostępu, a których nigdy nie możemy oczekiwać po standardowych kluczach. Systemy kontroli dostępu mogą być w prosty sposób połączone z rejestracją czasu pracy. Każdy pracownik wchodzący do obiektu lub strefy korzysta ze swojego poświadczenia dostępowego. W ten sposób system automatycznie rejestruje jego czas pracy, a także podejmowane aktywności na terenie miejsca pracy. Poprzez utrzymanie odpowiedniej dyscypliny można zminimalizować koszty naliczania czasu pracy.