Za co odpowiada system SAP?
System alarmu pożarowego zwany także systemem sygnalizacji pożaru (SSP) to jedno z podstawowych zabezpieczeń służących do szybkiego i bezbłędnego wykrycia pożaru przed jego rozwinięciem się do rozmiarów trudnych do opanowania. W tym tekście przeczytasz, z czego składa się system SAP i jak on funkcjonuje.
Elementy systemu SAP
System SAP to zbiór elementów, które razem tworzą instalację wykrywającą pożar, inicjującą alarm i automatycznie powiadamiającą pobliską jednostkę straży pożarnej. System alarmu pożarowego składa się z:
- centrali,
- linii dozorowych,
- czujników pożarowych,
- elementów kontrolnych,
- elementów sterujących.
Zagrożenie wykrywane jest przez różnego rodzaju czujniki dymu i temperatury. O zdarzeniu informują sygnalizatory dźwiękowe i optyczne. System może być także włączony ręcznie po zauważeniu pożaru. Sercem całej instalacji jest centrala. Odbiera sygnały, analizuje dane i przekazuje je do kolejnych podzespołów. Centrala zawiera panel umożliwiający obsługę oraz wyświetlacz identyfikujący zaistniałe zdarzenia. Elementy sterujące są to moduły, które monitorują urządzenia peryferyjne i sterują nimi poprzez integrację z innymi systemami budynku. Dzięki nim można zamknąć bramy i drzwi pożarowe, otworzyć drzwi ewakuacyjne i klapy oddymiające, sprowadzić windy na dół, uruchomić stałe urządzenia gaszące, wyłączyć urządzenia niebezpieczne itd. Integracja SAP zależna jest od elementów podłączonych do systemu automatyki budynku.
Uwarunkowania prawne
System alarmu pożarowego w odróżnieniu od innych systemów niskoprądowych wymaga spełnienia określonych wymagań prawnych i technicznych, które zostały opisane w stosownych ustawach, rozporządzeniach i normach. Urządzenia stosowane w SAP powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i autoryzacje. To właśnie dzięki nim system zapewnia wysokie standardy bezpieczeństwa dla użytkowników budynku i stanowi podstawę dla ubezpieczycieli i prawników w przypadku pożaru. Według rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim muszą podlegać budynki, system sygnalizacji pożaru jest obowiązkowy m.in. w:
- jednokondygnacyjnych obiektach handlowych i wystawowych o łącznej powierzchni pożarowej strefy powyżej 5000 m2,
- wielokondygnacyjnych obiektach handlowych i wystawowych o łącznej powierzchni pożarowej strefy powyżej 2500 m2,
- kinach powyżej 600 miejsc,
- obiektach do celów gastronomicznych powyżej 300 miejsc,
- zakładach pracy zatrudniających ponad 100 osób niepełnosprawnych,
- budynkach zamieszkania zbiorowego (np. hotele) powyżej 50 miejsc noclegowych,
- podziemnych garażach ze strefą pożarową ponad 1500 m2,
- bankach ze strefą pożarową ponad 500 m2,
- teatrach mających ponad 300 miejsc,
- salach sportowych i widowiskowych na ponad 1500 miejsc,
- szpitalach (z wyjątkiem psychiatrycznych) i sanatoriach na ponad 200 łóżek,
- budynkach użyteczności publicznej (wysokich lub wysokościowych),
- stacjach metra i kolei podziemnych,
- portów i dworców dla ponad 500 osób.
Powyższe obiekty stanowią tylko część podmiotów, które są zobowiązane do stosowania systemu sygnalizacji pożaru. Na koniec warto dodać, że system SAP często jest instalowany dobrowolnie w budynkach, które nie są do tego prawnie zobowiązane. Może to wynikać z wymagań ubezpieczyciela lub po prostu ze zwiększenia bezpieczeństwa obiektu.